Existuje zajímavá alternativa k bankovním úvěrům? Ano, jsou to PEER-to-PEER půjčky

Michael Sonenshine Peer-to-Peer půjčky jsou zajímavou alternativou k bankovním úvěrům, říká pan Michael Sonenshine, generální ředitel společnosti SymCredit, americký finančník žijící od roku 1995 v Praze.

A v těchto dnech se klientům v České republice otevírá první Peer-to-Peer platforma se zaměřením na podnikatelský sektor.  Přímé půjčování peněz "od člověka k člověku" prostřednictvím internetových aukcí je ve světě mezi firmami i jednotlivci stále populárnější. První Peer-to-Peer platformy začaly vznikat před devíti lety v Británii a v USA, v regionu střední Evropy se ale začínají prosazovat až nyní.

Redakce  (R): Mohl byste nám vysvětlit, jak Peer-to-Peer úvěrování funguje v praxi?

Michael Sonenshine (M. S.): Podstatou Peer-to-Peer úvěrování je zprostředkovat půjčku mezi investorem a příjemcem půjčky za oboustranně výhodných podmínek Na jedné straně stojí lidé či firmy, které si potřebují půjčit. Na druhé straně ti, kteří mají nadbytek peněz a hledají způsoby jejich zhodnocení. Mezi těmito skupinami stojí nezávislý mechanismus v podobě P2P platformy, která strany efektivně propojí, zajistí u dlužníka prověření jeho schopnosti splácet a postará se o automatizovanou a oboustrannou distribuci peněz. Protože provoz platforem není na rozdíl od bank tolik administrativně a hierarchicky zatížený, mohou klientům nabídnout transparentní flexibilní podmínky, nižší poplatky a výhodnější sazby pro zhodnocení investice, než nabízejí běžné a spořící účty.

Michael Sonenshine s Kateřinou Staníkovou

R: Proč by P2P půjčky měly oslovit malé a střední podnikatele?

M. S.: Některé firmy považují proces žádosti a čerpání Peer-to-Peer úvěru za mnohem pohodlnější než u bank. Navíc podmínky nabízené bankou některým klientům zkrátka nevyhovují, a proto je dobré mít po ruce nějakou alternativu. Banky nemusejí například splňovat nároky na flexibilitu, vyžadují ručení majetkem, který v mnohých případech převyšuje hodnotu půjčky. Dále mívají i finanční stropy, které znemožňují podnikům získat celou potřebnou částku. Takto poskytnutý úvěr je současně velkou překážkou při žádosti o doplnění potřebného kapitálu u jiné banky. Banky mohou znepříjemňovat sankcemi brzké splacení úvěru a nemusejí flexibilně reagovat na žádosti o restrukturalizaci půjčky. V neposlední řadě, banky často nejsou ochotné přizpůsobit splátky úvěrů výkyvům v cash-flow Pracovní den pana Sonenshina firem . Podtrženo - sečteno,  P2P platforma může pro určitou část klientů představovat lepší variantu než banka.

R: Kdo si může u společnosti SymCredit o P2P úvěr zažádat?

M. S.: Máme poměrně přísná vstupní kritéria, protože samozřejmě naším zájmem je poskytovat úvěry jen důvěryhodným klientům. Vyžadujeme například minimální tříletou firemní historii a samozřejmě právní bezúhonost firmy i jejího vedení. Podmínek je ale samozřejmě víc. Symcredit je zakladatelem Evropské asociace P2P platforem, která dbá na dodržování etického kodexu. Neuspějí tedy u nás například provozovatelé heren apod.

R: Jaké úrokové sazby P2P platformy podnikatelům nabízejí?

M. S.: Každá platforma nabízí samozřejmě klientům jiné podmínky. Drtivá většina ale poskytuje pouze nezajištěné úvěry, tzn. není vyžadována zástava majetkem. Za půjčku ručí osoba ředitele či majitele firmy. NašeTelefonování je denní rutinou platforma SymCredit bude poskytovat nezajištěné úvěry s 8 - 15ti% úrokovou sazbou a naši investoři mohou investicí do úvěru vydělat 6 - 11% v závislosti na rizikovosti půjčky.

R: Jak se vaše P2P úvěrová smlouva liší od bankovní úvěrové smlouvy?

M. S.: Většina základních podmínek je téměř totožná. Případné klientské spory budou ale řešeny u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky, což je rychlejší a efektivnější volba pro investory i dlužníky. Práva dlužníka plně zaštiťuje obchodní zákoník.

Děkujeme za rozhovor.

Další odpovědi na Vaše otázky si můžete přečíst na webové prezentaci  www.SymCredit.com

Medailon:

Michael Sonenshine Michael Sonenshine, CFA

generální ředitel a zakládající partner společnosti Symfonie Capital, která se specializuje na Wealth management a Corporate finance advisory. Současně spravuje Angel Fund, který podporuje české start-upy. Američan z New Yorku žije v ČR od roku 1995, kdy zde řídil ING Investment
Management. Svou pracovní minulost také spojil například s Driehaus Capital Management, ING Bank London, Credit Suisse First Boston nebo MT Thaler Investment Management. Tři roky byl také členem UK Society of Investment Professionals. Jako jeden z nejlepších analytiků získal ocenění od Institutional Investor, EuroMoney a Credit Magazine. Aktivně se věnuje oblasti stínového bankovnictví, analýzám akciových trhů, dluhopisů, P2P a jiných úvěrových produktů